Klauzula informacyjna

 
 
 

W „Roku dla Niepodległej” - Spadkobiercy powstania wielkopolskiego- pokoleniu "Z"

              „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem” - pisze w liście skierowanym do nauczycieli i uczniów minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

             W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie od wielu lat cele wychowawcze szkoły związane z kształtowaniem postaw patriotycznych realizujemy w ciekawych, niestandardowych formach, m.in.: happeningu czy projektu. Wykorzystywane są przy tym techniki freinetowskie. W tym roku wykorzystaliśmy również wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie realizacji projektu „Zaprogramuj przyszłość”. 

             Jak połączyć treści historyczne z elementami robotyki, przeszłość z przyszłością?  Takie zadanie postawiły przed sobą autorki projektu Spadkobiercy powstania - pokoleniu "Z" - Panie Ewa Grzanka, Anna Bzdawka-Kozina - nauczycielka informatyki i Ewa Kozina - wychowawca świetlicy. Do realizacji zaprosiły delegację uczniów ze Szkoły Technicznej  przy Bydgoskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego (tzw. szkoły mundurowej). Zabytkowy pojazd udostępnił ojciec jednego z uczniów.

Projekt realizowany był w Dniu Patrona - 11 stycznia 2018 r., a jego celem było uczczenie pamięci powstańców i zainaugurowanie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

             Zadania rozdano klasom w „recepcji”  hotelu Bazar, w którym zatrzymał się Igancy Paderewski, odtworzonej na parterze szkoły.  Po rozkodowaniu zadań uczniowie ruszyli poza szkołę na miejsce zbiórek, po czym przystąpili do wykonywania zadań. Wykorzystano freinetowskie fiszki problemowe, inspirujące oraz poszukujące,  technikę swobodnego tekstu oraz elementy programowania. Zadania zróżnicowano, biorąc pod uwagę wiek uczniów, m.in.:

- opracowanie swobodnych tekstów z wykorzystaniem platformy STORYBIRDS, które dostępne sa pod adresem: https://storybird.com/books/dzieciece-wspomnienie-dnia-patrona/?token=ju794y8v64

- zaprogramowanie robota „DASH” - zagranie linii melodycznej pieśni „Gdy szedłem raz od warty…”

- tworzenie wspólnej rozety powstańczej na macie „Mistrzów kodowania”,

- „QRkodowe” zapytajki,

- odszyfrowanie nazw miejscowości na szklaku powstańców wielkopolskich.

 Prawdziwą atrakcją stał się przyjazd zabytkowym samochodem wielkiego pianisty i patrioty Ignacego Paderewskiego, w którego wcielił się nasz uczeń. Następnie uczniowie i  goście w asyście pocztów sztandarowych szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych udali się pod pobliski pomnik powstańców, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

            Projekt podsumowano na sali gimnastycznej, gdzie główną rolę odgrywał robot z programu „Zaprogramuj przyszłość”. Na koniec wszystkich ugoszczono powstańczą grochówką.

                 Spadkobiercy powstania - pokoleniu "Z"  to działanie umożliwiające realizację  nie tylko celów wychowawczych. Wdraża do pracy zespołowej w celu poszukiwania informacji i rozwiązywania problemów, łączy treści edukacji historycznej, polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej, wykorzystuje narzędzia TIK. Jako „wartość dodaną” należy uznać efektywną współpracę wszystkich nauczycieli, satysfakcję uczniów z wykonanych zadań i ich wysoką ocenę przebiegu tego dnia, którą wyrazili w swobodnych rozmowach z opiekunami grup. „Było super!”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It